20 тајни на луѓето кои никогаш не се разболуваат

Дали сте од оние кои постојано се разболуваат, без оглед на месецот кој го покажува календарот? Добре дојдовте во клубот. Веројатноста е дека имате послаб имунитет од многу други луѓе или страдате од некој вид на алергија.

Пишува: ЦрнобелоСепак, многу од вашите навики придонесуваат за вашето често разболување. Доколку сакате да украдете некоја навика, односно тајна од луѓето кои не се разболуваат скоро никогаш, време е да ги дознаете:

Редовно дремнуваат

Докажано е дека недостатокот на спиење предизвикува зголемување на телесната тежина, води до компромитиран имунолошки систем и го зголемува производството на кортизол, хормон кој предизвикува стрес.

Факт е дека до околу 13 век и откривањето на механичките часовници, луѓето секојдневно одвојувале време за дремка. Најдобро време за кратка дремка: од еден до три часот попладне.

Затоа дремнувајте секој ден, макар само 15 минути.Не пијат алкохол пред спиење

Иако можеби чувствувате дека ќе паднете во длабок сон по само една чашка алкохол пред легнување, тој всушност го нарушува циклусот на спиење и квалитетот на вашиот сон.

Спиењето врши закрепнување на имунолошкиот систем; намалувањето на пиењето ќе ви помогне вашето тело да се заштити од штетните бактерии на кои може да наидете.Обожаваат чај

Самиот процес на пиење чај, како и вдишувањето на пареата што се произведува од топлиот напиток ќе ги стимулира фоликулите во носот, со што ќе ви биде полесно да ги отстраните бактериите од носот додека дишите.Имаат исполнета друштвена агенда

Можеби сметате дека дружбата и многуте пријатели и излегувања не се вбројуваат до позитивните фактори како исхрана и вежбање кога станува збор за добро здравје.

Но, истражувањата покажуваат дека добрите пријатели можат да заштитат од сè, од губење на меморијата до срцеви напади, па дури и заразни болести. Дружбата и комуникацијата со други луѓе ја зголемува самодовербата, што пак го поддржува имунолошкиот систем.Јадат доволно протеини

Луѓето кои јадат помалку протеини се најдоа на листата со изразено послаб имунолошки систем. Обидете се секојдневно да вклучите храна богата со протеини за време на секој оброкImage result for vegan protein

Рацете ги чуваат до себе

Секогаш кога тоа е можно – најдобро е да ги задржите рацете до себе. Ова најмногу се однесува на јавните простори, каде што би требало да се воздржиме од допирање работи и предмети.

Сметајте дека автобусите, болниците, јавните скали биле допрени од стотици луѓе пред вас и веројатно на нив веќе има налепено безброј штетни бактерии.Одат на масажа

Зајакнете го вашиот имунолошки систем со квалитетна масажа на секои неколку недели. Вашата циркулација ќе се подобри и клетките ќе се нахранат со дополнителен кислород и крв, што може да го зајакне вашиот имунолошки систем.Внимаваат колку шеќер внесуваат

Шеќерот ја спречува способноста на белите крвни клетки да ги уништуваат вирусите и бактериите кои влегуваат во нашиот систем, односно - што помалку шеќер внесуваме во организмот со толку помалку болести и ќе се бориме.Не си го чепкаат постојано лицето

Доколку хронично ги гризете ноктите или постојано си го чепкате и допирате лицето, ставете крај на оваа лоша навика и ќе видите дека ќе се разболувате многу помалку.

Секогаш кога посакате да го допрете сопственото лице, потсетете се дека пренесувате штетни бактерии на носот и устата. Мијте ги редовно рацете, особено после отворањето врати и лифтови.Излегуваат на свеж воздух

Додека многу луѓе мислат дека студениот воздух предизвикува да се разболите (особено во текот на зимската сезона) всушност, колку повеќе време поминувате надвор, толку поздрави сте.

Обидете се да поминете малку време надвор секој ден, без оглед на температурата.


Знаат како да се релаксираат

Можеби обожавате Зумба, сакате да гледате филмови, да одите на караоке забави или да „смачкате“ цел еден роман од 350 страници во една вечер. Без оглед на методот, редовното релаксирање е важна навика на луѓето кои не се разболуваат.

Ако сте постојано изнемоштени, имате поголем ризик за срцев удар, дијабетес до синдром на нервозно дебело црево, односно лошо варење на храната.Се тушираат со ладна вода

Изложувањето на ладна вода може да ги зголеми природните антиоксиданти на телото. Затоа најчесто туширајте се со млака, па дури и постудена вода. Секако е многу поздраво од туширањето со жешка вода.Редовно земаат витамини

Важно е редовно да ги земате вашите витамини за подобар имунитет. Еден додаток кој го заборавате е пивскиот квасец. Тој е богат со витамин Б, протеини и минерали кои се од витално значење за доброто здравје на луѓето кои ретко се разболуваат.Ја мијат чинијата на своето милениче

Садот за храна на вашето домашно милениче може да ве разболува како и вашето семејство, доколку не го миете редовно. Една студија покажала дека чиниите за храна за миленичиња се рангираат на четвртото место како можни извори на зараза во домот.

Без оглед дали го храните вашето домашно милениче со сува или влажна храна, садот може да задржи остаток што ги привлекува бактериите како салмонела и ешерихија коли.Користат хидроген пероксид

Можете да го пронајдете во секоја аптека за малку пари, а истражувањата покажале дека хидроген пероксидот одлично се бори против штетните бактерии налепени на вашето тело, лошиот здив, забоболката, инфицираните акни и ранички и многу други процеси кои му се закануваат на здравјето.Си носат сопствена постелнина

Најчесто луѓето си носат сопствени чаршафи за спиење кога одат само на одмор или викенд, но создадете корисна навика и каде и да патувате – носете си своја постелнина со себе.


Не одат болни на работа

Повеќе од 60% од испитаниците изјавиле дека ќе продолжат да одат на работа, дури и кога се болни. Тоа едноставно не е здраво. Сигурно умеете да ги препознаете раните симптоми на настинка или пак некоја алергија за да можете да ги преземете правилните мерки за спречување на болеста.Редовно се вакцинираат против грип

Најефективниот начин да се избегне грипот и настинките е да се прими вакцина против истите. Во секој случај имате доволно време да се подготвите за претстојната зимска сезона.Креваат тегови

Одењето во фитнес центар е одлично за губење на тежината, што во крајна линија може да го подобри вашето здравје. Но, за да не се разболите почнете со кревање тегови, односно тежини.

Тоа може да ја намали веројатноста за појава на срцеви заболувања, па дури и депресија.Имаат поквалитетни и чисти правосмукалки

Кога купуваме правосмукалка сметаме дека со помош на истата ќе си отстраниме сите нечистотии и валканици од домот, оставајќи чиста и сјајна куќа зад нас.

Но, истражувањата покажале дека доколку имате посилна и поквалитетна правосмукалка таа поефикасно ќе го исчисти просторот. Воедно, не смеете да заборавате на нејзиното редовно чистење, односно одржување, бидејќи тука се крие тајната за доброто здравје.

20-tajni-na-lugjeto-koi-nikogas-ne-se-razboluvaat (21).jpg

No comments

Powered by Blogger.