Новиот Galaxy S9 и S9+



Телефоните на Samsung од претходната година се помалку или повеќе исти како и од оваа година, освен различна големина на екран и капацитетот на батеријата. Компанијата го завзема пристапот за повеќе модели од Apple, што значи со купување на Плус верзијата следи нешто повеќе од само поголем екран.

Најголемата разлика е што се добива dual камера на S9 Plus. Поголемиот телефон има wide-angle Dual Pixel 12 MP сензор со f/1.5 and f/2.4 и 12 MP телефото леќа,

Екранот е поголем на Плус верзијата, содржи 6.2 инчен Quad HD+ дисплеј додека S9 има 5.8 инчен екран. Се добива повеќе RAM и капацитет на батеријата со Плус моделот исто така. Galaxy S9 Plus има 6 гигабајти RAM и 3,500 mAh батерија, додека S9има 4 GB RAM и 3,000 mAh.

Двата телефони доаѓаат со Samsung Exynos 9810 или Qualcomm Snapdragon 845 SoCs, во зависност од регионот каде што го купувате, 64 гигабајти, можност за microSDдо 400 гигабајти како и IP68 рејтинг и вграден Dolby Atmos аудио кодек.




No comments

Powered by Blogger.