Tрикови со кои облеката ќе ви изгледа скапо, без да трошите многу пари

Иако многумина не се свесни за тоа, сепак, за жената да изгледа добро средено е потребно само да се следат неколку основни принципи.

Пишува: Црнобело

Воопшто не треба да трошите многу пари за вашиот изглед да биде совршен, потребна е само добра комбинација и неколку правила по кои ќе се водите секогаш.

Ви откривате 10 трикови од стилистите кои ќе ви помогнат да го постигнете посакуваниот изглед.

Сигурно ќе пронајдете некој што ќе ви бдие потребен и корисен:

Избор на бои

За да добиете комплетен изглед, важно е да се држите до неутралните бои на облеката. Одбраната боја ќе биде во фокус, а во деталите ќе може да си поиграте со нијанси, а можете да правите и комбинација од повеќе материјали.


Несоодветен стил

Не секогаш е добра идеја да ги следите модните трендови. Прво, тоа може да ви одземе многу време и финансии, а второ, постои ризик да не го погодите она што најдобро вам ви стои.

Затоа не гледајте што е она што сите го носат како униформа во моментот, туку она што на вас најмногу ви одговара на изгледот, годините, формата на телото и расположението.


Чанти со правилна форма

Чантата е најважниот детаљ во женскиот изглед, но за тој да биде совршен, бирајте чанти со правилна геометриска форма, бидејќи тие му даваат поцелосен изглед на стилот.

Друго што треба да запомните е дека е подобро да купите 1-2 квалитетни модели, отколку повеќе кои ќе бидат евтини, а не толку квалитетни, бидејќи тоа веднаш се забележува.


Фризура

Без разлика колку го средувате лицето и се грижите за облеката, доколку косата не ви е средена, целата слика ќе изгледа неуспешно. Фризурата е многу важен дел од стајлингот и обидете се секогаш да ја негувате во зависност од стилот кој го почитувате. Бидете креативни и експериментирајте.Минимална козметика

Во модерното општество постои едно непишано правило – колку е повисок статусот на жената, толку е поедноставна нејзината секојдневна шминка. Првична цел е да се прикријат недостатоците и да се истакне женственост и грижата за себе.

Поважен им е јасниот изглед кој ќе се добие на лицето, отколку 3-те слоја шминка на нив.


Индивидуален парфем

Исто така многу важна карактеристика е квалитетниот парфем – без разлика каков е вашиот стил, ако мирисате добро и оставате трага наоколу, сите ќе ве гледаат поинаку.

Одберете го најдобриот мирис кој на вас ви одговара и не се водете по рекламите.


Дланките се рефлексија на грижата за себе

Понекогаш е доволно само да погледнеме во нечии дланки и сѐ ќе ни биде јасно. Тие нѐ отсликуваат, а жените со висок статус имаат секогаш добро средени нокти и мазна кожа.


Купување

Многу е важно да се одвикнете од таа навика која ја имавте во младоста да купувате што е можно повеќе и поевтина облека и чевли. Размислете кои ви се најнеопходни работи кои ќе можете да ги комбинирате во повеќе аутфити за повеќе пригоди. И секогаш, купувајте квалитетно.


Разголете само еден дел од телото

Ако одлучите да разголите некој дел од телото за да бидете попривлечни, секогаш одберете само едно нешто – рамена, нозе или деколте.

Доколку се разголите на сите места одеднаш ќе добиете невкусен наместо привлечен и дамски изглед.

No comments

Powered by Blogger.