Од луксузот не останало ништо! Раскошните вили претворени во пепел: Пожарите ја опустошиле Калифорнија, а овие фотографии се доказ за тоа

Пишува: Точка

Бројот на лица кои го изгубиле животот во пожарите во Калифорнија денес пораснал на 31, со што ова станалo недела на пожар со најмногу жртви во историјата на САД.

Reuters ги наведува податоците на пожарните служби и дека ова е најтежок и најсмртоносен пожар во Калифорнија во последните 84 години.Надлежните предупредиле дека билансот на жртви би можел да порасне, бидејќи стотина луѓе и натаму се водат како исчезнати.Уништени биле околу 3.500 објекти, илјадници луѓе биле евакуирани од своите домови, а како што се наведува, огнот зафатил речиси 69.000 хектари земјиште.Пожарот избил во неделата навечер, а поради силниот ветар брзо се проширил и зафатил неколку окрузи во Калифорнија.
No comments

Powered by Blogger.