9 убедливи причини зошто да почнете да пиете маслиново масло на празен стомак

Маслиновото масло со своите масни киселини, витамини и хранливи вредности, е еден од најповолните продукти за човечкото тело.

Пишува: Црнобело

Па, доколку сакате да го извлечете максимумот од него, почнете да пиете по 1 лажичка на гладен стомак.

Ќе ви се случат 9 позитивни промени:

9. Ќе го исчистите дебелото црево и ќе ги намалите шансите за рак.


8. Ќе добиете поздрава кожа, коса, нокти и поцврсти коски.


7. Ќе го исчистите црниот дроб. За подобри резултати може да измешате 2 лажички маслиново масло од свеж сок од третина лимон и да ја испиете течноста.


6. Ќе изгубите неколку килограми, бидејќи маслиновото масло ќе ве држи сити подолго.


5. Ќе го подобрите имунитетот и ќе му помогнете на телото полесно да се избори со вирусите.


4. Ќе го заштитите здравјето на срцето и ќе го намалите лошиот холестерол.


3. Ќе ги намалите болките од било какви воспаленија во телото.


2. Ќе го држите под контрола нивото на шеќер во крвта.


1. Ќе го заштитите мозокот и ќе ја подобрите неговата работа. Очекувајте подобрување на меморијата и намален ризик од депресија и анксиозност.

No comments

Powered by Blogger.