Бесни автомобили и скапи часовници додека војната им беснее пред врата: Вака се однесуваат богатите деца од Ирак

Пишува: Точка

Додека едни војуваат или се обидуваат да ја сочуваат главата во војната во Ирак, на само 100 километри од Мосул се крие голем луксуз.

На само еден час возење, во Ербил, цвета некој сосема друг живот, посебно на социјалните мрежи.

На Инстаграм профилите "My Erbil Lifestyle" и "Rich Kids From Iraq", има голем број на фотографии од луксузни патувања, ресторани и други скапоцени работи.

Мажите и жените се многу гламурозно облечени и не се срамат да го покажат накитот и часовниците.

Некои луѓе сметаат дека тоа е добар начин овој крај да се прикаже во друго светло ширум светот, но други велат дека тоа е невкусно.

No comments

Powered by Blogger.