Трамп најави дека трансродовите лица нема да служат во армијата, американците бесни

Пишува: А1он

Американскиот претседател Доналд Трамп најави дека нема да дозволи трансродни лица да служат во американската војска во кое било својство.

„По консултациите со моите генерали и воени експерти, сакам да ви ставам до знаење дека владата на САД нема да прифати, ниту ќе дозволи трансродни лица да служат во американската војска во кое било својство“, напиша Трамп на својот твитер-профил, пренесе „Ројтерс“.

Американскиот министер за одбрана, Џејмс Матис, за шест месеци ја одложи дозволата на трансродните лица да се придружат на американските вооружени сили, изјави портпаролката на Пентагон, Дејна Вајт.

Забраната за учество на трансродните лица во американската војска Пентагон ја укина во 2016 годин, под администрацијата на тогашниот американски претседател Барак Обама.

Твитер корисниците реагираа:


No comments

Powered by Blogger.