Почина најстариот човек на светот

На 113-годишна возраст почина најстариот маж во светот.

Пишува: Кајгана

Според Гинисовата книга на рекорди, Израелецот Израел Кристал важеше за најстар маж во светот. Тој почина на 113 години во Хаифа, Израел. Зад себе остави две деца, 9 внуци и 32 правнуци.

Кристал почина еден месец пред да наполни 114 години. Тој бил роден во 1903 година во селото Зарнов, кое се наоѓа 146 километри југо западно од Варшава.Кристал со синот и ќерката и правнучињата

Неговата прва сопруга и двете деца не ги преживеале Втората светска војна и холокаустот, а кога бил спасен од руските војници Кристал тежел 37 килограми во Аушвиц.

По кратко време повторно се оженил по војната и со сопругата и синот се преселил во Израел, каде отворил слаткарница.

No comments

Powered by Blogger.