Америка во шок: Припадничка на ФБИ побегнала во Сирија и се омажила за терорист!

Пишува: Точка

Вработена во ФБИ, која добила задача да работи на истрага на борците на терористичката група ДАЕШ, отишла во Сирија и се омажила за терорист, јавува "CNN".

Преведувачката Даниела Грин, го излажала раководството за тоа каде планира да оди, и го предупредила својот сопруг Денис Касперт за истрагата. Грин се омажила за Касперт во 2014. година, но медиумите тоа го дознале сега.Телевизијата навела дека неколку недели откако Грин признала дека погрешила и се вратила во САД, била уапсена. Таа прифатила да соработува со властите. Осудена била на 2 години затвор, а минатото лето излегла на слобода.Во октомври 2015. година, CNNСпоред податоците на Стејт департментот, поранешниот рапер од Германија се приклучил кон ИСИС во 2012. година, каде се занимавал со пропаганда и регрутација. Тој неколку пати се појавувал во филмовите на ИСИС, а еднаш се појавил во кадар држејќи во рака пресечена глава.


No comments

Powered by Blogger.