Народот се крена на протести додека Ердоган ја прогласуваше победата!

Пишува: Точка

Граѓаните од неколку делови на Истанбул, најголемиот град во Турција, излегле на прозорците од своите домови и ударале врз тенџериња и лонци во знак на протест додека Реџеп Таип Ердоган ја прогласувал победата на референдумот за уставните реформи.

Ова е традиционална форма на протести, а незадоволството го изразиле најмалку четири населби во Истанбул.
Residents in Cihangir, Istanbul, banging pots and pans to protest  shambles
Doubt this will do much
На социјалните мрежи се објавија фотографии и видео-снимки на кои се гледа дека во некои делови на градот се собрале и групи на демонстранти на улиците.
На референдумот кој се одржа во Турција, за уставните измени кои му ги шират овластувањата и му ја зголемуваат моќта на претседателот Ердоган гласале 51,3% од гласачите, додека 48,3% гласале против, пренесува Анадолија.


Сепак, трите најголеми и најразвиени градови - Истанбул, Анкара и Измир - гласале против, пишуваат Reuters.
No comments

Powered by Blogger.