30 дена не внесувала шеќер во организмот па следеле две неверојатни работи

Пишува: Точка

Во прашање била најтешката одлука која ја донела во животот - но апсолутно вредело

Мајка на две деца одлучила да се откаже од шеќерот, а тоа што и' се случило не можела ниту да го замисли..

Решив дека еден месец нема да внесувам шеќер воопшто во својот организам, не за да изгубам килограми, туку за да се обидам да се ослободам од надуеноста од која страдам веќе шест месеци.

Првите две недели се чувствував мизерно, но брзо сфатив дека воопшто не е лошо кога храната ќе ја засладите со свежо или сушено овошје.А уште послатко ми беше кога науденоста исчезна. Но тоа не е се', се случија уште две сосема неочекувани работи.


Првото нешто кое го забележав беше исчезнувањето на акните со кои имав проблем уште од средно училиште. Иако го испробав секој можен, достапен лек, ништо не даваше резултати. Но по две недели без шеќер? - Разликата беше драстична!

Се' би дала да го знаев ова пред 20 години.

Покрај акните, исто така страдав од екстремни проблеми со синусите. Единственото решение беше операција, но не сакав да ми го сечат лицето. Се подготвив за уште една пеколна пролет со алергии, но по месец дена без шеќер, конечно можев да дишам!

Неверојатно! Кој би помислил..

Сега го игнорирам шеќерот 98% од времето, а промените кои ги чувствувам дефинитивно вредат за жртвата. Одбирам здравје отколку парче торта.

No comments

Powered by Blogger.