(ВИДЕО 18+) Крвав неуспех на ИД: Сириската армија уби стотици терористи

ПИШУВА: ТОЧКА

Десетици екстремисти од ИД се убиени или повредени за време на офанзивата за пресекување на главната линија за доставување на разни материјали кон Алепо.

Дебаклот на џихадистите на Исламска држава се сличил во близина на градот Ханасер југоисточно од Алепо, пренесува rusvesna.su.

Постои веројатност дека армијата на Асад била однапред информирана за офанзивата и затоа соодветно одговорила. Според либанската агенција AMN, терористите нападот го извеле рано наутро со 10 пикап возила на кои имало инсталирани митралези. Целосно се уништени 4 од возилата.

Сириските воени дописници објавија фотографии од убиените џихадисти и уништената борбена техника.

No comments

Powered by Blogger.