Списанието „Вог“ обвинето дека ги крие облините на Ешли Греам

Списанието Vogue доби обвинение дека користи фотошоп, за да ги скрие заоблените форми на моделот Ешли Греам, пишува The Daily Telegraph.


На корицата на мартовскиот број на изданието позираат седум супермодели, стои на плажа Ешли (втор од лево) се наоѓа помеѓу Кинескињата Лиу Вен и Кендал Џенер, а Џиџи Адид (четврта лево) ја држи за половината.

Корисниците на социјалните мрежи, сепак обрнаа внимание на невообичаено долгите раце на Адид. Таа успева да стигне до Греам, иако рацете ѝ минуваат низ Џенер.

Критичарите на Vogue веруваат дека раката на Адид е намерно залепена до половината на Греам, за да не се гледа колку е голема.

Уште еден детал кој го забележуваат во социјалните сајтови е поставеноста на раката на самата Греам. Таа лежи на нејзините сопствени колена, а не на половината на соседната манекенка.Според мислењето на корисниците, моделот прави така на барање на фотографот, кој сака да сокрие дел од нејзиното тело.

Ешли ги демантираше обвинувањата: “Јас самата ја избрав оваа поза – напиша таа во Instagram. – Никој ништо не барал од мене “.

Греам се смета за најпознатата меѓу моделите со форми „plus size“. Во 2016 година нејзини фотографии се појавија на корицата на списанијата Sports Illustrated, Maxim и Cosmopolitan. Во Instagram има повеќе од 3,2 милиони следбеници.

Во ноември минатата година стана јасно дека Греам веќе има и прототип на кукла Барби. Таа лично ја претстави играчката на годинешната награда Women of the Year на списанието Glamour.

No comments

Powered by Blogger.