Apple, Google и Facebook го осудија мигрантскиот декрет Трамп

Најголемите технолошки компании во светот го осудија мигрантскиот указ на Доналд Трамп, откако нивните вработени инсистираа да се излезе со јавна позиција.

Шефовите на Apple, Google и Facebook испратија мејлови до своите вработени, во кои го најавија несогласувањето со воведената забрана за влез во САД на граѓани од 7 држави со мнозинско муслиманско население.

Главниот извршен директор на Apple, Тим Кук во неделата објави дека неговата компанија изјавила пред Белата куќа дека не ја поддржува оваа политика. „Apple не би постоела без миграцијата“. Биолошкиот татко на коосновачот на Apple, Стив Џобс е сириски мигрант.

Технолошките гиганти тврдат дека миграциските политики на новиот американски претседател веќе ја поткопуваат нивната способност да регрутираат и задржат талентирани инженери од различни делови на светот. Директорот на „Trimian“, Амит Кумар прокоментира пред „Фајненшл тајмс“ дека поради Трамп многу стартапи се повеќе ги зголемуваат филијалите надвор од САД.

„Промената беше итна. Луѓето мислат во која земја е најдобро да ги засноваат своите активности. Го гледам тоа насекаде“, изјави Кумар.

Технолошката индустрија нема голем број вработени службеници од седумте земји, цитирани во декретот на Трамп. Google вели дека погодени од мерката ќе се под 200 нејзини службеници од сите 60.000.

Компаниите од овој сектор сепак се подготвуваат за поширока борба за да обезбедат пристап на обучени и образовани мигранти. Трамп ја критикуваше визата H-1B, која многу од големите технолошки компании ја користат за да привлечат илјадници софтверски инженери од земји како Индија.

Откако технолошките компании поведоа кампања на корпоративна Америка во заштита на правата на хомосексуалците, многу нивни вработени очекуваат дека сега нивните раководители ќе се ангажираат во јавна битка за она што тие сметаат дека е правилно.

Некои од директорите на компании енергично ја осудија во социјалните мрежи внесената од Трамп забрана. Извршниот директор на Netflix, Рид Хестингс ја окарактеризира како „антиамериканска“. Основачот на Twitter, Џек Дорси ја опиша како „застрашувачка“, а извршниот директор на Slack, Стјуарт Батерфилд напиша дека речиси секоја од активностите на Трамп е „неосновано … зло“.

Дури и раководители на компании, кои се согласија да работат како советници на Трамп – како директорот на Uber, Тревис Каланик, изјавија дека ќе го покренат прашањето на седницата на претседателскиот совет за бизнис следната недела.

Елон Маск, извршен директор на Tesla и SpaceX, рече дека многу луѓе погодени од забраната, се „силни поддржувачи на САД. Тие постапиле правилно, не погрешно и не заслужуваат да бидат отфрлени“, коментира тој.

Други компании како Google подготвуваат планови да помогнат на вработените од седумте земји, кои се погодени од забраната и можат да бидат протерани од земјата.

Од Uber изјавија дека ќе дадат финансиска помош на возачите, кои биле блокирани надвор од САД.

Airbnb вети дека ќе обезбеди бесплатно сместување на бегалци. Шефот на компанијата Брајан Чески покани секој, на кој му е забрането да остане во САД, да се поврзе лично со него.

Некои од вработените во технолошките компании стравуваат дека нивните шефови може да преферираат да се усогласат со политиките на Трамп во интерес на бизнисот, наместо да се залагаат за либерални права.

No comments

Powered by Blogger.